Інформація для власників тварин

Чи слід уникати контакту з домашніми тваринами чи іншими тваринами, якщо я хворий на COVID-19 (КОВІД-19)?

Центр контролю та профілактики захворювань (CDC) рекомендує: «як і з іншими людьми, ви повинні обмежувати контакт з домашніми тваринами та іншими тваринами, поки ви хворі на COVID-19». Якщо це можливо, попросіть іншого члена домогосподарства доглядати за вашими тваринами, поки ви хворі. Якщо ви хворієте на інфекцію, спричинену COVID-19, уникайте контактів зі своїм домашнім улюбленцем, у тому числі пестування, притискання його до себе, не давайте йому цілувати або облизувати себе, та не обмінюйтесь з ним їжею. Якщо ви повинні піклуватися про свого улюбленця або знаходитись біля тварин, поки ви хворі, мийте руки до та після спілкування з домашніми тваринами та носіть маску для обличчя». Будь ласка, перевіряйте оновлення інформації на вебсайті CDC: www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/faq.html#2019-nCoV-and-animals

Чи можуть тварини заразитись вірусом, що викликає COVID-19?

На даний час вже відомо, що собаки, коти та деякі інші ссавці можуть інфікуватись SARS-CoV-2, проте ще невідомо, чи усі тварини. Існують повідомлення про тварин, інфікованих вірусом у цілому світі.

·    У ряді країн включаючи США, невелика кількість домашніх котів та собак виявили позитивний результат на SARS -CoV-2. Більшість цих тварин захворіли після контакту з людьми, хворими на COVID-19.

·        Кілька левів і тигрів у нью-йоркському зоопарку, пума в Південній Африці та тигри у зоопарку в штаті Теннессі виявились позитивними у тесті на SARS-CoV-2, після появи ознак респіраторного захворювання. Існує підозра, що ці великі коти захворіли після контакту із працівниками зоопарку хворими на COVID-19.

Нещодавно опубліковані результати дослідження, проведеного на експериментально інфікованих дорослих собаках та котах, в якому оцінювали результати тестів qRT-PCR, ізоляції вірусу та декількох інших аналізів на антитіла, яке допомогло вченим дещо краще зрозуміти що ж відбувається, коли тварина заражається SARS-CoV-2 у результаті контакту з інфікованою людиною.

Дослідження на заражених дорослих собаках та котах.

Протягом періоду, поки собаки тимчасово ставали позитивними у тесті qRT-PCR та виробляли сироваткові антитіла, не спостерігали жодних клінічних ознак, а живий вірус не виділяли від жодної із собак. Експериментально заражені коти передавали живий вірус іншим котам при безпосередньому контакті, але жодна із тварин не виявила клінічних ознак іфекції. Вірусна РНК та живий вірус були тимчасово виявлені у котів після експериментального інфікування або у результаті безпосереднього контакту. Однак, розповсюдження вірусу було короткотривалим і завершилось протягом періоду, які зазвичай рекомендуються для карантину у багатьох країнах (10-14 днів після зараження або появи клінічних симптомів). У котів, які на 28-й день повторно заражались вірусом – утворювались титри віруснейтралізуючих антитіл, що блокували  повторне виділення живого вірусу. Результати цього дослідження на експериментальних тваринах підтверджують припущення, що зараження тварин від людей все ж відбувається (зворотні зоонози), але є рідкісним явищем і не викликає  серйозних захворювань у більшості заражених тварин.

Яка поведінка SARS-CoV-2 у норок ?

·        SARS-CoV-2 зареєстровано у норок на фермах у декількох країнах світу, включаючи і США.

·        У хворих на SARS-CoV-2 норок, яких вирощували в умовах ферми спостерігали ознаки захворювання респіраторних органів та збільшення смертності.

·        Оскільки деякі працівники цих ферм мали COVID-19, цілком ймовірно, що заражені працівники ферм були першоджерелом зараження норок.

·        Після того, як вірус занесений на ферму, може відбуватися його поширення серед норок, а також й інших тварин на фермі – собак і котів.

·        На даний час відсутні докази того, що тварини відіграють значну роль у розповсюдженні SARS-CoV-2 серед людей. Однак повідомлення з заражених норкових ферм у Нідерландах та Данії свідчать про те, що в цих середовищах все ж існує можливість розповсюдження SARS-CoV-2 від норки на людину.

·        Безпека працівників є критично важливою для захисту людей та тварин на фермах для вирощування норок. Працівники таких ферм із підозрою або підтвердженим COVID-19 повинні уникати контакту з іншими тваринами, включаючи норок, і дотримуватись інструкцій для вирощуваних норок та інших тварин роду куниць, щоб уникнути занесення SARS-CoV-2 на такі ферми.

Чи існує ризик поширення віруса, який викликає COVID-19 від людини до тварин?

• Першим випадком позитивного тесту на COVID-19 серед тварин у США, коли виявлено був тигр у зоопарку Нью-Йорка.

• Ми все ще вивчаємо цей вірус, але схоже, що останній може поширюватися від людей до тварин у деяких ситуаціях, особливо після тісного контакту з людиною, хворою на COVID-19.

Що Вам, як власнику домашьої тварини необхідно знати про COVID 19?

На даний час існують повідомлення, що невелика кількість домашніх тварин у всьому світі, включаючи котів і собак заражались вірусом, що викликає COVID-19, здебільшого після тісного контакту з людьми, хворими на COVID-19.

  • Виходячи з обмеженої інформації, доступної на сьогоднішній день, ризик поширення COVID-19 від тварин до людей вважається низьким.
  • Припускають, що вірус, який викликає COVID-19, у деяких ситуаціях може поширюватися від людей до тварин.

дозволяйте домашнім тваринам контактувати з людьми поза домом.

  • Якщо людина, яка перебуває в домашньому господарстві захворіла, необхідно ізолювати цю людину від усіх інших членів родини, включаючи й інших домашніх тварин.
  • Дані про вірус швидко змінюються, відповідно і інформація буде оновлюватися у міру її надходження.

Чи повинні ветеринарні лікарі почати вакцинувати собак проти коронавірусу собак через ризик захворювання на SARS-Cov-2?

Вацини проти коронавірусні інфекції доступні на деяких світових ринках, призначені для захисту від кишкової коронавірусної інфекції проте НЕ ліцензовані для захисту від респіраторних інфекцій. Ветеринарні лікарі НЕ повинні застосовувати такі вакцини під загрозою сучасного спалаху вважаючи, що може існувати певна форма перехресного захисту проти COVID-19.

Немає абсолютно ніяких доказів того, що щеплення собак комерційно доступними вакцинами забезпечить перехресний захист проти інфекції, спричиненої COVID-19, оскільки віруси кишечника та дихальних шляхів є зовсім різними варіантами коронавірусу. Наразі на жодному ринку не існує вакцин проти респіраторної коронавірусної інфекції у собак. [Інформація з групи рекомендацій щодо вакцинації WSAVA]. 4

Джерела:

  1. https://wsava.org/news/highlighted-news/the-new-coronavirus-and-companion-animals-advice-for-wsava-members/
  1. http://bit.ly/wsava-covid19?utm_source=hs_email&utm_medium=email&_hsenc=p2ANqtz–vNCExXNcW-hF-A8FhF1t0dwsOBu7yYSaUtcUiAzRmINlLq235-fWBQkvwAiGeJ5gcvV8H