Ветеринарна лабораторія тут і зараз
Руслан Копистко
головний лікар, ветеринарна клініка «УНІВЕТ на Персенківці», м. Львів
Проблема, з якою повсякденно зіштовхуються ветеринарні лікарі великих клінік або кабінетів – швидко провести гематологічне та / або біохімічне дослідження крові й отримати при цьому максимально достовірний результат.
На перший погляд здається, що може бути простіше? Згідно усіх канонів та інструкцій проводимо забір крові для загального і, за необхідності, біохімічного аналізу, надсилаємо до медичної або ветеринарної лабораторії або доручаємо лаборанту, який входить до штату клініки, провести дослідження. У кращому випадку, через кілька годин, а зазвичай наступного дня – отримуємо результат у письмовому або електронному вигляді. Але постає запитання, наскільки він достовірний? Намагаючись перевірити якість досліджень, особисто пересвідчився, що результат аналізу одиного і того ж зразка крові, отриманий із трьох різних лабораторій – суттєво відрізнявся. Якщо прискіпливіше придивитись до кожного процесу – виявляється не усе так легко. У лабораторній справі, ціна помилки – надто висока, тому що внаслідок неправильного результу аналізів йде визначення неправильного діагнозу, призначення лікування, яке може бути неефективним або мати негативний вплив на стан здоров’я тварини.
Проведення лабораторного обстеження можна розділити на етапи: підготовка пацієнта до обстеження, відбір біологічного матеріалу для дослідження, зберігання і доставка його в лабораторію, вибір методу дослідження і виконання аналізу, правильна оцінка результатів лабораторних досліджень і ефективне їх використання в практичній діяльності ветеринарного лікаря.
На всіх цих етапах в результаті впливу багатьох факторів та їх ігнорування можуть виникати помилки. Останні можна розділити, відповідно до етапів, на такі, що виникають в процесі підготовки обстежуваної тварини і при відборі, зберіганні, і доставці біологічного матеріалу в лабораторію. Вони належать до позалабораторних. Ті, що виникають при виборі методу і виконанні аналізу відносять до внутрішньолабораторних.
Відповідно, можна зробити висновок: чим менший вплив людського фактора у процесі підготовки зразків та реактивів для проведення гематологічного і біохімічного аналізу крові, тим більша достовірність і швидкість отриманого результату.
Технологія автоматичного підрахунку і вимірювання розміру клітин, запропонована в 1953 році братами Уоллесом і Джозефом Культера, назавжди змінила світ лабораторної діагностики. Високий рівень точності сучасних гематологічних аналізаторів забезпечений вивченням та ідентифікацією тисяч, а не сотень клітин в кожному аналізованому зразку. Змінилися і вимоги до відбору крові. Тепер зразок береться у спеціальні вакуумні пробірки з вени. Процес малотравматичний і похибка на даному етапі зведена до мінімуму. Антикоагулянти (препарати проти згортання крові) в пробірці дозволяють зберігати зразок триваліший термін і довезти його до лабораторії, придатним для дослідження.
Важливим моментом при будь-якому аналізі є відтворюваність дослідження, тобто наскільки однаково проходить дослідження кожен раз. Працездатність приладів не залежить від погоди, настрою і втоми. Усі автоматичні геманалізатори мають вбудовану систему контролю якості.
І кілька слів про собівартість підготовки лаборанта. Що стосується досвіду, то ми розуміємо, що всі студенти, які приходять після завершення навчання у медичному коледжі, не мають практичних навиків і не готові приступити до проведення лабораторних досліджень. Їх треба додатково навчати на базі інших лабораторій або приділяти час на підготовку безпосередньо на робочому місці, що досить складно при мінімальній кількості персоналу у ветеринарній клініці. Іншими словами — на підготовку фахівця потрібно затратити кілька місяців, задіяти досвідченого спеціаліста і суттєві матеріальні затрати. І коли наш «новобранець» набуде довгоочікуваного досвіду, зустрічаємось із наступним викликом — якими мотиваційними засобами «утримати» досвідченого лаборанта саме у цій клініці? А це, повірте, часом нелегка і невдячна місія.
Хоча наша клініка відносно невелика за кількістю ветеринарних лікарів і спеціалізується на ортопедії та хірургії, із зростанням кількості пацієнтів і необхідності в отриманні швидких результатів питання проведення лабораторних досліджень стало дуже актуальним. Тривалий час ми користувались послугами медичних лабораторій. Нині в результаті медичних реформи багато лабораторій припинили свою діяльність. Із лютого 2020 року, через спалах COVID 19 більшість медичних лабораторій відмовились приймати зразки зі сторони.
Проаналізувавши ринок і технічні переваги (інтерфейс, сенсорний екран, наявність вмонтованого принтера, USB гнізд тощо), вартість тест-наборів та реактивів, зручність у використанні, незалежність від Інтернет-мережі — зупинили свій вибір на лабораторних аналізаторах закритого типу компанії ABAXIS. Аналізатори «закритого» типу функціонують виключно на реагентах виробника приладу, що практично елімінує технічні поломки і помилки.
Широкий асортимент діагностичних наборів для біохімімічних досліджень, доступність і стабільність, а також швидкість постачання останніх в Україні, дає змогу не створювати надлишкового запасу тест наборів і «заморожувати» обігові кошти. За допомогою гематологічного VETSCAN HM5 лікарі нашої клініки мають змогу визначати 22 показники для 15 видів дрібних домашніх, сільськогосподарських та екзотичних тварин. Портативні розміри апаратів VETSCAN HM5 та VetScan VS2 (адже уся лабораторія поміщається на невеличкому столі), швидкість проведення аналізу, сенсорний екран, зручне програмне забезпечення, можливість об’єднувати результати аналізів із обох аналізаторів роблять роботу лікаря зручною і ефективною. На завершення, можу лише повторити – власник тварини насправді гідно оцінить коли лабораторія є тут і зараз.
Посилання:
Галькевич І.Й., Костишин Л.П. МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДО ЛАБОРАТОРНИХ ЗАНЯТЬ з дисципліни «ЛАБОРАТОРНА ДІАГНОСТИКА» Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького. ст. 11-35. Львів 2014