ІСТОРИЧНА ДОВІДКА ПРО «ПЕРСЕНКІВКУ»
Неможливо згадати про історію вулиці на якій знаходиться і якій завдячує назву наша ветеринарна клініка.
Назва «Персенківка» виникла в XVII столітті і походить від прізвища львівського купця Якуба Персінга, який у 1687 році придбав і переіменував цю ділянку. До цього, місцина мала назву «Коснерівка», за іменем львівського міщанина Коснера, який володів тутешніми ланами [1,2].
Станція «Персенківка», від якого сьогодні залишилося близько 15 житлових малоповерхових споруд, колись була зупиночним пунктом на Львівсько-Чернівецько-Ясській залізниці у селі Персенківка. Однак у 1894 році у Стрийському парку проходила «Виставка крайова». У парку було збудоване ціле виставкове містечко, відповідно, виникла потреба у вчасній і зручній доставці будівельних матеріалів та громіздких виставкових експонатів. І від станції Персенківка тягнуть колію через територію сучасної ТЕЦ-1 (якої на той час ще й в планах не було) в Стрийський парк по південно-східній його частині, до теперішньої станції «Паркової» Львівської дитячої залізниці.
Найважливішим підприємством Персенківки була друга і головна львівська міська електростанція, збудована Альфредом та Казимиром Каменобродськими у 1908 році за проектом архітектора Адольфа Піллера. Електростанція діє і донині. Між електростанцією і вул. Панаса Мирного раніше був парк площею близько 8 га. Зараз його частина забудована гаражами. Відомо, також, про іподром територія якого нині зайнята Львівським автобусним заводом.
Станція «Персенківка», також відома за подіями українсько-польської війни 1918–1919 років — саме тут відбувались одні з найжорсткіших боїв між частинами української та польської армій. Зокрема тут відбувся бій між українським та польським бронепоїздами. З українського боку панцирник «Ч-1» допоміг українським військам вдруге оволодіти Сиховом, а також станцією Персенківка. А на початку протистояння – 4-5 листопада 1918 року, після невдалого тригодинного штурму головного вокзалу Львова, курінь українських січових стрільців чисельністю понад 600 осіб відступивши на станцію Персенківка, потрапив під бомбардування польської авіації. [11, 10].
28 вересня 1924 р. на Персенківці урочисто відкрито гранітну колону на честь Захисників Львова, які загинули в цій війні, безкоштовно виконану за проектом інженера-архітектора Рудольфа Індруха архітектором Антонієм Нестаровським, чий син-студент також загинув на Персенківці. Пам’ятник стояв до 1940 року.
У 1921 році було відновлено експлуатацію вузькоколійки, яка відходила від Персенківки до Стрийського парку, згодом вона обслуговувала частину радянської армії, яка перед війною розташувалась тут, потім німецьку і знову радянську. У 1951 році частину вузькоколійки розібрали, а ще частину використовували як Дитячу залізницю з трьома станціями. У 1976 році після реконструкції вулиці Стрийської частину залізниці знову розібрали, закривши при цьому станцію «Дитяче містечко» [7-10] .
Персенківка належала до парафії при львівському костелі св. Миколая. У 1938 році тут були збудовані костел та монастир Кармелітів босих, що нині знаходиться на території Львівського автобусного заводу (ЛАЗ). В часи Другої світової монастир зайняла радянська армія. Потім — німецька військово-будівельна команда (т. зв. Організація Тодта нім. Organisation Todt). 6 травня 1946 кармеліти остаточно покинули Львів у рамках програми репатріації поляків. Костел і монастир перетворено на магазин і станцію техобслуговування. До 2012 року комплекс був поділений між Львівським автобусним заводом і ВАТ «Укравтобуспром». Декілька років тому ЛАЗ збанкрутів та припинив своє існування, а приміщення святині знаходиться у повному запустінні та руйнується під впливом природніх та людських чинників.
Ветеринарна клініка «Унівет» знаходиться на межі території монастиря Кармелітів босих, мабуть у будинку, який належав обслуговуючому персоналу або сторожі монастиря. Наприкінці 2012 року будинок належав приватному власнику, який планував його реконструювати, проте через значний стан руйнації будівлі і занепаду прибудинкової території – господар відмовився від намірів. Через якийсь, зусиллями декількох волонтерів, будинок був відремонтований і частково переданий на потреби лікарів, які вирішили присвятити свої сили і життя допомозі домашніх улюбленців людини. Ось так і виникла ветеринарна клініка «Унівет на Персенківці»…
Фото 1. Вигляд клініки до реконструкції Фото 2. Вигляд клініки після реконструкції
Джерела:
-
- Persenkówka // Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. — Warszawa : Filip Sulimierski i Władysław Walewski, 1887. — T. VIII : Perepiatycha — Pożajście. — S. 14. (пол.)
- Крип’якевич І. П. Історичні проходи по Львові. — Львів : Каменяр, 1991. — С. 114. — ISBN 5-7745-0316-X.
- Архітектура Львова: Час і стилі. XIII—XXI ст. — Львів : Центр Європи, 2008. — С. 412, 460. — ISBN 978-966-7022-77-8.
- Koscioły i klasztory Lwowa z wieków XIX i XX. — Kraków : Międzynarodowy Centrum Kultury, 2004. — S. 279. — ISBN 83-85739-17-9.
- http://www.magistral-uz.com.ua/articles/slavetni-pancirniki-galichini.html
- http://www.stattionline.org.ua/index.php/vornka/38/3387-materialno-texnichna-baza-vijskovo-povitryanix-sil-zaxidnoukra%D1%97nsko%D1%97-narodno%D1%97-respubliki-1918-1919-rr.html
- http://www.lvivcenter.org/uk/uid/picture/?rictureid=1979
- http://www.vox-populi.com.ua/storinka-avtora/spicer-vasil
- http://www.poizd.turcompas.com/raspisanie/23092
- http://www.alltrains.x53.ru/index.php?lng=ua&fn=show1&station1=2002
- http://www.lvivcenter.org/uk/uid/picture?pictureid=5879
- http://city-adm.lviv.ua/lmr/economy/promislovist/istorija-promislovosti
- http://alltrains.x53.ru/index.php?lng=ru&fn=show1&station1=2002
- http://poizd.turcompas.com/raspisanie/36921
- http://railway.lviv.ua/fileadmin/gazeta/2012/N15/2012-15-01.pdf
- http://railway.lviv.ua/fileadmin/gazeta/2008/N11/1.pdf